Zmiany w usłudze zgłoszeń celnych w Wielkiej Brytanii

Brytyjski system zgłoszeń celnych CDS (Customs Declaration Service) zastąpi system CHIEF. Przygotuj się na zmiany we wrześniu 2022 r. i marcu 2023 r.

CDS zastępuje CHIEF: Fakty i daty w skrócie!

Brytyjski urząd celny HMRC zamyka swój system obsługi zgłoszeń celnych importowych i eksportowych 31 marca 2023 r. Jest on zastępowany przez usługę deklaracji celnych (CDS) – nową platformę celną w Wielkiej Brytanii. Wszystkie firmy składające deklaracje celne w Wielkiej Brytanii będą musiały zgłaszać towary za pomocą tej usługi.

HMRC zarządza wymianą systemu w dwóch fazach:

• Od 30 września 2022 r. nie będziesz już mógł dokonywać zgłoszeń importowych za pomocą CHIEF.
• Od 31 marca 2023 r. nie będziesz już mógł składać deklaracji wywozowych za pomocą CHIEF i Krajowego Systemu Eksportu (NES).

Korzystanie z CHIEF do składania deklaracji importowych dla towarów przywożonych do Irlandii Północnej spoza Wielkiej Brytanii i UE zostało wycofane wcześniej. Od 31 października 2021 roku CDS zastąpił system CHIEF w tego typu transakcjach. Od stycznia 2021 r. importerzy muszą korzystać z usług CDS lub Trader Support Service (TSS) w przypadku wszystkich przesyłek do Irlandii Północnej z kontynentalnej części Wielkiej Brytanii.

Aby dobrze przygotować się do zmian, skontaktuj się z Dauman Logistics, jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Masz pytania odnośnie artykułu?
Zadaj je naszemu ekspertowi.