Co to jest GVMS

Goods Vehicle Movement Service (GVMS) to platforma informatyczna rządu Wielkiej Brytanii służąca do przemieszczania towarów do lub z Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii (Anglia, Szkocja i Walia).

Jeśli jesteś przewoźnikiem i przewozisz towary przez port w Wielkiej Brytanii, który korzysta z Usługi Przemieszczania Pojazdów Towarowych (GVMS), musisz zarejestrować się w tym systemie, aby przewieźć towary przez granicę o przeprowadzić graniczną odprawę celną.

Kto powinien się zarejestrować

Będziesz musiał się zarejestrować, jeśli jakiekolwiek towary, które wwozisz lub wywozisz do/z Wielkiej Brytanii, przechodzą przez port, korzystając z usługi przemieszczania pojazdów ciężarowych (GVMS).

Porty brytyjskie korzystające z usługi GVMS będą wymagały wstępnie złożonych w systemie deklaracji, które należy połączyć w ramach pojedynczego odniesienia do przemieszczania towarów  (goods movement reference – GMR).

Zanim się zarejestrujesz

Do rejestracji w systemie GVMS należy używać dokładnie tego samego adresu, który był używany w przypadku jakiejkolwiek innej usługi Government Gateway.

Aby się zarejestrować, musisz uzyskać numer EORI zaczynający się od GB.

Jak się zarejestrować

Będziesz potrzebować identyfikatora użytkownika i hasła Government Gateway. Jeśli nie masz identyfikatora użytkownika, możesz utworzyć go dla swojej firmy podczas rejestracji.

Uzyskaj GMR

Skorzystaj z tej usługi, aby uzyskać numer referencyjny ruchu towarów po zarejestrowaniu się w usłudze ruchu pojazdów ciężarowych.

Nie musisz otrzymywać numeru referencyjnego ruchu towarów, jeśli:

       przywozisz towary do Wielkiej Brytanii na własny użytek

       wwozisz w bagażu towary handlowe do Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii)

       wywozisz w bagażu towary handlowe z Wielkiej Brytanii

Co będziesz potrzebował aby uzyskać GMR

Musisz sprawdzić, co jest wymagane, aby otrzymać numer referencyjny ruchu towarów. Musisz wprowadzić numer referencyjny dla wszystkich towarów znajdujących się w pojeździe, przyczepie lub kontenerze.

Towary z UE (bez Irlandii) do Wielkiej Brytanii

Będziesz potrzebować:

       numer rejestracyjny pojazdu;

       numer przyczepy lub numer referencyjny kontenera;

       Numer referencyjny przemieszczenia tranzytowego dokumentu towarzyszącego (Transit Accompanying Document) dla przewozów w ramach Wspólnej Procedury Tranzytowej, w stosownych przypadkach

       numery referencyjne dla przewozów karnetów ATA i TIR, jeśli dotyczy

       papierowy tranzytowy dokument towarzyszący lub karnety ATA lub TIR , w przypadku wspólnego tranzytu, karnet ATA lub TIR – muszą one podróżować z towarami podczas całej podróży

       numer referencyjny ruchu importowego, jeśli został zgłoszony do Służby Deklaracji Celnej

       numer referencyjny wpisu importowego (MRN), jeśli został zgłoszony do odprawy celnej importowej i eksportowej;

       numer EORI w przypadku towarów, których przedsiębiorca jest upoważniony do składania deklaracji we własnych rejestrach

Co się potem dzieje

Musisz przedstawić numer referencyjny ruchu towarów w porcie, z którego wychodzisz. Skontaktuj się z przewoźnikiem w porcie, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Przewoźnik zezwoli na wejście na pokład, jeśli numer referencyjny ruchu towarów jest ważny.

Musisz postępować zgodnie z instrukcjami, czy musisz poddać swoje towary kontroli celnej po przybyciu, czy możesz kontynuować podróż.

Wywóz towarów do Wielkiej Brytanii

Powinieneś użyć swojego numeru referencyjnego ruchu towarów w usłudze „ sprawdź, czy musisz zgłosić się do inspekcji ”, aby dowiedzieć się, czy twoje towary są wytypowane do kontroli. Jeśli przybywasz do portu w Dover lub Eurotunelu, musisz udać się do służb granicznych, aby przeprowadzić te kontrole. W przypadku wszystkich innych lokalizacji Usługi przemieszczania pojazdów ciężarowych należy udać się do obiektu kontrolnego w porcie lub w jego pobliżu, jeśli towary są wstrzymywane do kontroli.

W niektórych przypadkach możesz zostać zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w porcie w celu przeprowadzenia kontroli Twojego pojazdu lub ładunku.

Jeśli tak się stanie, nadal musisz udać się do placówki na granicy śródlądowej, aby wykonać czynności celne, jeśli otrzymałeś instrukcje, by to zrobić.

Towary muszą być przewiezione bezpośrednio do obiektu na granicy śródlądowej i muszą być w takim samym stanie, w jakim były w momencie przywozu.

Jeśli nie zastosujesz się do instrukcji HMRC, możesz podlegać karze w wysokości do 2500 GBP.

Masz pytania odnośnie artykułu?
Zadaj je naszemu ekspertowi.